Bieżące informacje

WSPÓLNIE MOŻEMY POMÓC OSOBOM W KRYZYSIE BEZDOMNOŚCI I SAMOTNYM. SKORZYSTAJ Z KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 02.02.2023

W związku z porą zimową warto pamiętać o osobach, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci również uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których osoby takie zazwyczaj szukają schronienia. Wybierz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznacz w katalogu „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Sprawdzimy to!

Warunki za oknem są bardzo zmienne, jednak zwłaszcza nocą w wielu miejscach odnotowujemy niskie temperatury powietrza co może być niebezpiecznie szczególnie dla osób samotnych i znajdujących się w kryzysie bezdomności. Nawet niewielki mróz może być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla człowieka przebywającego na zewnątrz. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby – starsze, samotne, nieporadne życiowo czy pod wpływem alkoholu.

Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, czy ogródkach działkowych, nie powinien nikogo dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Policja nie działa w tej kwestii samodzielnie, aby nasza praca była jeszcze bardziej skuteczna ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu, sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że może tam ktoś przebywać.

Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby będące w potrzebie. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Jak można pomóc? Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, odpowiednie służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W przypadkach, gdy życie ludzkie jest zagrożone ze względu na przebywanie w niskiej temperaturze, osoba taka znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie.

Przypominamy, że korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom.

KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.

Apelujemy by wykorzystywać możliwości jakie daje nam KMZB i jeśli jest to możliwe dodawać opis, bo to ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących.

Pamiętajmy, informacje wymagające natychmiastowego działania przekazujemy dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Nasza reakcja ma znaczenie, a jeden telefon może uratować komuś życie. Pamiętaj !!! Czasem wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Każdemu należy się pomoc.

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek

Powrót na górę strony