TRWA sezon grzewczy, zadbajmy o własne bezpieczeństwo
Okres jesienno - zimowy to czas w którym rozpoczyna się sezon grzewczy. Warto w tym okresie zadbać o swoje bezpieczeństwo tj sprawdzić stan i drożność wentylacji, kominków i piecyków gazowych w celu uniknięcia zatrucia tlenkiem węgla, bo każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, w Polsce ginie kilkadziesiąt osób.
Świdnicka policja apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Zaleca się też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie. Ważne jest również systematyczne wietrzenie mieszkania. Pamiętajmy, że tlenek węgla, który jest bezwonnym i bezbarwnym gazem w organizmie człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen i blokuje jego dopływ do organizmu.
Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym gazem, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność urządzeń grzewczych i przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
-
użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
-
przeprowadzać regularne kontrole techniczne piecyków, kuchenek gazowych; sprawdzać szczelność i systematycznie czyścić przewody kominowe,
-
wszelkie prace naprawcze, przeróbki, modernizacje i prace konserwacyjne przy urządzeniach na paliwo stałe, ciekłe i gazowe zleć osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje,
-
w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
-
systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
-
często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie rozszczelnienie okien.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
-
Nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem, w takiej sytuacji:
-
natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy,
-
wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej, zapewniając jej dopływ świeżego czystego powietrza i jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy,
-
wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP) lub zasięgnąć porady lekarskiej.
PAMIĘTAJMY!
Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze życie oraz życie naszych bliskich, a czasami wystarczy jedynie odrobina przezorności.
Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz niewydolność krążeniowo – oddechowa a nawet śmierć. Objawy zatrucia czadem to: ból głowy, zawroty głowy, wymioty, uczucie oszołomienia, osłabienia, bóle kończyn, konwulsje, przyspieszenie tętna i oddechu, utrata przytomności, a w wypadku dużego stężenia tlenku węgla - zgon w krótkim czasie. Typowym objawem ostrego zatrucia czadem jest także wyraźnie czerwone zabarwienie skóry. Długotrwałe wdychanie czadu jest bardzo szkodliwe dla organizmu i może objawiać się pogorszeniem pamięci i zdolnością logicznego myślenia, utratą apetytu, pogorszeniem węchu, bezsennością, przyspieszonym tętnem, drżeniem mięśni.