Bieżące informacje

Kolejnych troje zaskoczonych nietrzeźwych kierujących hulajnogami

Data publikacji 17.10.2022

Pamiętaj nie kieruj hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu, nie przewoź też pasażera. Zapoznaj się także z pozostałymi z przepisami, by właściwie poruszać po drogach publicznych i tym samym nie stwarzać zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Młodzież musi pamiętać, że ma obowiązek posiadania uprawnień do kierowania tym środkiem transportu. Niestety w piątek późnym wieczorem o jednej z tych zasad zapomniało trzech mieszkańców Świdnicy.

Do kontroli drogowych doszło w piątek pomiędzy godziną 23:00, a północą na ulicy Polna Droga i ul. Towarowej w Świdnicy. Dwoje 18-latków i 22-latek wydmuchali od 0,6 do blisko 2 promili alkoholu. Wszyscy jednośladami dalej nie pojechali i ostatecznie otrzymali mandaty karne w kwocie 2,5 tysiąca złotych.

W związku z tym zdarzeniem kolejny raz przypominamy, że na podstawie Ustawy prawo o ruchu drogowym hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. I tak:

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest także obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik został usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • jazdy po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości i pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu

Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

WAŻNE!!!

  • Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.
  • Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
  • Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.


mł. asp. Magdalena Ząbek

Oficer Prasowy KPP Świdnica

źródło KMP Wałbrzych


 


 


 


 


 


 

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Powrót na górę strony