POMÓŻ NAM-POMÓC TOBIE. TY "KLIKASZ" MY SPRAWDZAMY. NIE WAHAJ SIĘ- SKORZYSTAJ Z KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA
W twoim rejonie powstaje dzikie wysypisko śmieci, a może ktoś w pobliżu handluje narkotykami? Albo może pojazdy poruszają się tam z nadmierną prędkością? A może na twojej ulicy odbywają się nielegalne wyścigi samochodów? Nie musisz dzwonić na numer alarmowy 112, by nas o tym powiadomić. Wystarczy, że zgłosisz to przez internetową platformę, czyli Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ciągu kilku kolejnych dni policjanci sprawdzą twoje zgłoszenie, w celu jak najszybszego wyeliminowania problemu. Kliknij w baner na stronie głównej i sprawdź co możesz zgłosić.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa w całej Polsce. Narzędzie to sprawdza się, jako dobry komunikator między społecznością lokalną, a Policją.
Od początku 2022 roku poczas funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie KPP w Świdnicy odnotowano łącznie 706 zgłoszeń dotyczących zagrożeń, gdzie w 323 ( tj. 48,3%) przypadkach fakt zaistnienia zagrożenia został potwierdzony, w tym w 175 zgłoszeń wyeliminowano. Najczęściej oznaczano kategorie dotyczące:
- przekraczania dozwolonej prędkości – 275 przypadków,
- nieprawidłowego parkowania (122) ,
- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (115).
Policjanci sprawdzili każde zgłoszenie i w zależności od zgłoszenia podjęto dalsze jednorazowe, bądź długofalowe działania w celu eliminacji zgłoszonego zagrożenia.
Przypominamy, że dzięki tej aplikacji można również informować o miejscu przebywania osób bezdomnych, co jest bardzo istotne teraz w okresie kiedy temperatury spadają. Kategoria „bezdomność” pozwala wskazać użytkownikom, miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.
Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.
Zapraszamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa!
Jak dokonać zgłoszenia?
Co stanie się z naszym zgłoszeniem?
-
odać samo zgłoszenie, ale świdniccy policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem. Opis tekstowy może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Opcjonalnie można również dołączyć plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.
Przypomnijmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to nowoczesna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją.
-
Plicjanci weryfikują zgłoszenie. Sprawą zajmą się policjanci jednostki, która obsługuje dany rejon. To lokalni policjanci najlepiej znają teren. Zgłoszenie sprawdzą funkcjonariusze służby patrolowej, ruchu drogowego albo dzielnicowi. Na miejscu zweryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia na mapie zmieni się na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia. Podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji.
-
Jeśli na przykład mamy do czynienia z przekraczaniem prędkości, na miejscu pojawiają się policjanci świdnickiej drogówki z miernikami prędkości i wideorejestratorami. Będą dyscyplinować kierujących, którzy w tym miejscu łamią przepisy i narażają innych na niebezpieczeństwo. Policjanci wdrażają także niejednokrotnie działania polegające na wnioskach o zmianę oznakowania lub o instalację progów zwalniających. Wszystkie decyzje poparte są doświadczeniem mundurowych i podejmowane są po gruntownym zbadaniu danego problemu.
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek
Film 415-154729.mp4
Pobierz plik 415-154729.mp4 (format mp4 - rozmiar 30.4 MB)