Bieżące informacje

BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ

Data publikacji 08.07.2022

Przed nami coraz cieplejsze dni, które sprzyjają spędzaniu czasu wolnego nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy przede wszystkim od nas samych. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem, bądźmy odpowiedzialni.

Mimo wielu apeli o rozwagę każdego roku niestety dochodzi do wielu wypadków. Brawura i brak umiejętności pływania to tylko niektóre przyczyny utonięć. Kolejnym czynnikiem jest alkohol, który powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji, nie pozwala również na racjonalne postrzeganie możliwości wystąpienia potencjalnych zagrożeń. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie  i przecenianie swoich sił to kolejne przyczyny wypadków nad wodą. Bardzo często,  lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych osób do wody bądź zanurzaniu osób pływających, również stwarza niebezpieczeństwo utonięcia. Szczególnie niebezpieczne są akweny bez nadzoru ratownika czy wręcz oznaczone znakiem zakazu kąpieli .Popisy podczas skakania do wody ze słupków, podestów i drzew w miejscach niestrzeżonych przez ratowników, w miejscach nieznanych, to śmierć lub trwałe kalectwo.

Wyjątkowo czujni musimy być, gdy nad wodę zabieramy dzieci. Wykazują one wiele sprytu i zaangażowania, aby zniknąć nam z oczu, a nad wodą to szczególnie niebezpieczne. 

Świdniccy policjanci przypominają, że aby wypoczynek był bezpieczny wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Kilka zasad zachowania nad wodą!

  •  Pamiętaj, że najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników.
  •  Zawsze stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników, opiekuna obiektu czy policjantów.
  •  W przypadku wejścia do wody w miejscach, w których jesteś pierwszy raz każdorazowo należy sprawdzić strukturę dna i głębokość.
  •  Nie skacz do wody jeśli nie znasz dobrze akwenu, gdyż może się to skończyć kalectwem lub śmiercią.
  • Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór również, gdy potrafią pływać: zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.
  •  Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  •  Nie pozostawiaj na brzegu swoich rzeczy bez opieki; jeśli są one cenne to oddaj je lepiej do przechowalni lub pozostaw w domu.
  •  Korzystając ze sprzętu pływającego zawsze sprawdzaj jego sprawność i ubieraj kamizelkę ratunkową -  bezwzględnie zakładaj kamizelkę dziecku.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
  • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom odpowiednie służby ratownicze.

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek

Powrót na górę strony