PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”
„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” to działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Wczoraj świdniccy mundurowi "wzięli pod lupę" zarówno te dwie grupy uczestników ruchu, ale i kierujących pojazdami mechanicznymi.
Wczoraj na terenie powiatu świdnickiego, ale i całego województwa dolnośląskiego przeprowadzono wzmożone działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. W trakcie działań policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Cyklicznie prowadzone takie akcje mają na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, jakie zagrożenia niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
W trakcie prowadzonych działań policjanci Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy ujawnili 39 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych.
W związku z tym, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na skutki wypadków drogowych działania NURD są prowadzone cyklicznie przez cały rok.
Pamiętajmy! Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.
Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Zasada szczególnej ostrożności i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dotyczy również kierującego pojazdem zbliżającym się do przejazdu dla rowerzystów. Ponadto, gdy skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.
Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek