Bieżące informacje

Straciłeś uprawnienia do kierowania pojazdami. Nie wsiadaj „za kółko”. Kolejne dwie osoby zatrzymane

Data publikacji 21.03.2022

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy w ciągu ostatniego weekendu zatrzymali dwóch kierujących, którzy nie zastosowali się do decyzji o cofnięciu ich uprawnień do kierowania i wsiedli za kierownice samochodów osobowych i ruszyli w drogę. Teraz nieodpowiedziani mężczyźni staną przed sądem. PRZYPOMINAMY również jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień.

W piatek, 18 marca na terenie gminy Strzegom funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy zatrzymali dwóch kierowców, którzy pomimo decyzji Starosty Świdnickiego o cofnięciu uprawnień zdecydowali sie na jazdę swoimi samochodami.

Pierwszy nieodpoiweidzialny kierowca to 35-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego. Zatrzymany został tuż po godzinie 8.00 na terenie gminy, kiedy kierował pojazdem marki VW, kilka godzin pózniej, bo po godzinie 16.00 równiez na terenie gminy Strzegom policjanci zatrzymali 50-letniego mieszkańca powiatu, kiedy kierował pojazdem marki Audi.

Po raz kolejny mówimy stanowcze NIE wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie. Informujemy również jakie kary - po wprowadzonych zmianach w Kodeksie wykroczeń - mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Przypominamy, także w przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym nie wystawią już mandatu karnego, a sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowie już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek

Powrót na górę strony