Nadzór funkcjonariuszy policji nad osobami z domową kwarantanną
Na szczęście, liczba osób przebywających w kwarantannie domowej każdego dnia maleje,ale pomimo to świdniccy policjanci w dalszym ciągu kontrolują osoby przebywające w przymusowej izolacji. Funkcjonariusze sprawdzają czy osoby te przebywają w wyznaczonych miejscach. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze.
Przypominamy, że funkcjonariusze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą do domów i mieszkań. Policjanci z osobami w domowej kwarantannie nawiązują kontakt wykorzystując dostępne urządzenia telekomunikacyjne lub domofony. Oprócz kontroli miejsca pobytu takiej osoby policjanci podczas rozmowy pytają także o stan zdrowia oraz czy osoby te potrzebują pomocy.
Przypominamy! Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu zgłoszonej kwarantanny!
Policjanci przypominają o obowiązku zainstalowania aplikacji kwarantanna domowa. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Osoby objęte kwarantanną nie ponoszą żadnych kosztów związanych z instalacją i użytkowaniem aplikacji. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi komunikowanie się z służbami w przypadku udzielenia jakiejkolwiek pomocy, a funkcjonariuszom ułatwi realizowanie ustawowych zadań.
Do korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zobowiązane są wyłącznie osoby objęte obowiązkiem odbycia kwarantanny domowej, tzn. osoby z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Tu znajdziesz wszystkie cenne informacje i odpowiedzi na wszystkie swoje ptrania "Kwarantanna domowa"
po wejściu w link dowiesz się min.
- Czy aplikacja jest obowiązkowa?
Tak. Instalacja oraz używanie aplikacji jest ustawowym obowiązkiem osób, które zobowiązane są do poddania się kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Więcej informacji w Regulaminie aplikacji.
- Kiedy zainstalować aplikację?
Poczekaj na głosową wiadomość nadaną z numeru 22 257 11 45 od Państwowej Inspekcji Sanitarnej, informującą o nałożeniu obowiązku odbycia kwarantanny domowej.
Aplikację zainstaluj i aktywuj dopiero po przybyciu na zadeklarowane miejsce odbywania kwarantanny.
- Jak aktywować aplikację?
Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z App Store, Google Play lub AppGallery. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu autoryzacyjnego, który otrzymasz w wiadomości SMS.
- Czy połączenie z numeru 22 257 10 10 pochodzi z aplikacji Kwarantanna domowa?
Tak. Aplikacja Kwarantanna domowa może przekazywać komunikaty wykonując połączenia telefoniczne (tzw. połączenia przychodzące) z numeru 22 257 10 10. Odebranie połączenia i odsłuchanie komunikatu jest bezpłatne. Samodzielne oddzwonienie lub samodzielne wybranie numeru może być płatne (połączenie z numerem stacjonarnym, zgodnie z cennikiem Twojego operatora).
- Kto jest zwolniony z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa?
- osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące),
- osoby które złożyły właściwym służbom oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania (patrz materiały poniżej).
Pamiętaj! Korzystanie z aplikacji nie dotyczy osób przebywających w izolacji.
- Jak złożyć oświadczenie?
- za pośrednictwem ePUAP, przesyłając na adres skrytki: /MAiC/SkrytkaESP,
- przesyłając na adres e-mail KPRM: Kancelaria.Krolewska@mc.gov.pl opatrzone podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca odbywania kwarantanny,
- lub przekazać wypełniony druk oświadczenia lokalnej jednostce Policji.
oświadczenie dostępne na stronie kwarantanna domowa
Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek
źródło gov.pl