Bieżące informacje

ŚWIDNICCY FUNKCJONARIUSZE PRZYPOMINAJĄ JAK BEZPIECZNIE WYPOCZĄĆ NAD WODĄ

Data publikacji 26.07.2021

Piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Dlatego świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają jak powinniśmy zachować się, aby uniknąć tragedii podczas korzystania z basenów, czy też w okresie wakacyjnym wyjeżdżając nad jezioro lub morze. W ubiegłym roku doszło do 210 utonięć na terenie całego kraju, z czego do 38 na terenie województwa dolnośląskiego. W obecnym roku na terenie naszego województwa odnotowano już kilkanaście takich tragicznych w skutkach zdarzeń w tym także na terenie powiatu świdnickiego.

Wakacje, wysokie temperatury, a co za tym idzie zainteresowanie spędzeniem czasu wolnego nad wodą sięga zenitu. W tym błogim czasie nie zapominajmy jednak, że woda to przede wszystkim żywioł.

Tutaj nie ma miejsca na błędy. Zła ocena własnych umiejętności, brawura, nierzadko alkohol w połączeniu z wodą mogą skończyć się tragicznie. Co roku, mimo wielu apeli Policji, z całej Polski napływają przykre informacje o kolejnych utonięciach.   W obecnym roku na terenie naszego województwa odnotowano już kilkanaście takich tragicznych w skutkach zdarzeń w tym także na terenie powiatu świdnickiego.

Zadbajmy wspólnie, aby ten letni czas upłynął radośnie i bezpiecznie. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy  już przed rozpoczęciem okresu letniego włączyli się w akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Kontrole miejsc wypoczynku, obozów harcerskich, kąpielisk, spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których przypominali   o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Takie pogadanki i kontrole miejsc wypoczynku, obozów harcerskich, kąpielisk kontynuowane są przez całe wakacje w ramach  akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz realizowanych raz w tygodniu działań wzmożonych "Świdnickie wakacje 2021". Za każdym razem policjanci przypominają o kilku podstawowych regułach zapewniających bezpieczny wypoczynek nad wodą.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna,
  • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr,
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę",
  • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
  • Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów),
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
  • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
  • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu gdzie odpoczywamy. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę. Pamiętajmy. Bezpiecznie spędzone wakacje, to przyjemnie spędzone wakacje.

Ważne numery telefonów nad wodą:

  • 112 - numer alarmowy
  • 601 100 100 - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Świdniccy policjanci niezmiennie apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich pływackich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Relaksując się nad wodą, respektujmy elementarne zasady bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

 

 

Powrót na górę strony