Uwaga Seniorze, nie daj się oszukać! Pamiętaj nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym!
"Halo, dzień dobry, tu policja, prowadzimy akcję przeciwko szajce, która okrada konta bankowe, Pani pieniądze są zagrożone, musi Pani natychmiast przekazać je w bezpieczne miejsce …"….takie powitanie w słuchawce swojego telefonu usłyszała 84- letnia mieszkanka powiatu świdnickiego …..i niestety straciła swoje oszczędności będąc przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.
Do świdnickiej komendy zgłosiła się 84-letnia mieszkanka naszego powiatu. Seniorka przez kilka godzin była przekonana, że bierze udział w akcji policyjnej, mającej na celu zabezpieczenie jej pieniędzy, które są zagrożone. W wyniku działania oszustów, kobieta straciła 20 tysięcy złotych.
PAMIĘTAJMY !!! Przestępcy nie mają skrupułów, nie zastanawiają się nad tym, jaką tragedię sprowadzają na osobę, od której wyłudzają jej oszczędności.
Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność. A do rodzin zwracamy się z apelem, by zwrócili uwagę swoich dziadków i babć na tą najważniejszą kwestię, z której wynika, że ilekroć ktoś w słuchawce mówi o tym, że OSZCZĘDNOŚCI TRZEBA PRZEKAZAĆ na bezpieczne konto, bądź osobie która się po nie pojawi, albo pozostawić w wyznaczonym miejscu, to powinna się im zapalić przysłowiowa "czerwona lampka". Policja bowiem, ani inne służby, nigdy nie nakażą wykonania takiej czynności komukolwiek, w imię jakiejkolwiek akcji.
- Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
- Policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
Pamietajmy i zwróćmy też uwagę seniorów na to, że wielokrotnie przestępcy, aby wprowadzić w nich błędne przekonanie o tym, że dzwonią z policji, każą BEZ ROZŁĄCZANIA SIĘ, WYBRAĆ NR ALARMOWY 112. Wtedy słuchawka przekazywana jest innemu przestępcy, który udaje, że jest dyżurnym policji. Senior musi wiedzieć, że nikt nie może nakazać mu działania pod presją, działania pochopnego i bez możliwości skontaktowania się z najbliższymi. W momencie podejrzanego telefonu, powinien zadziałać sprawny mechanizm obronny - o jego kondycję musi zadbać najbliższa rodzina i otoczenie.
Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.