DZIAŁANIA W RAMACH AKCJI ,,ZIMA". NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI NA WYCHŁODZENIA ORGANIZMU!
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy za każdym razem Policję lub inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Róbmy to zawsze, kiedy podejrzewamy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Nadejście zimy i spadek temperatury powietrza niosą ze sobą duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. To trudny okres zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo. Właśnie dla nich największym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim wychłodzenie organizmu. Kolejny rok z rzędu świdniccy policjanci przeprowadzają stałe kontrole, w których odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze przekazują im ulotki i udzielają informacji o placówkach, do których mogą zgłosić się po pomoc, ciepły posiłek lub schronienie w razie potrzeby.
Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że aby się rozgrzać zimą, trzeba wypić alkohol. To nieprawda !!! ponieważ osoba spożywająca alkohol na mrozie, tylko przez chwilę czuje ciepło, a następnie w bardzo krótkim czasie, jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.
Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numer telefonu 112 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok tego problemu obojętnie.
Zawsze pamiętajmy o tym, że nawet jeden telefon może uratować czyjeś życie!