Porozmawiajmy o bezpieczeństwie-możesz mieć na nie wpływ. Jak nie dać się oszukać” – Policja zaprosiła seniorów na debatę społeczną
Dziś 27 listopada w „Klubie Senioria” w Świdnicy na ul. Kozara-Słobódzkiego 19 odbyła się debata społeczna zorganizowana przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Debata została poświęcona głównie tematyce bezpieczeństwa osób starszych.
W debacie uczestniczyli Zastępca Prezydenta Miasta Świdnicy Katarzyna Fitrzyk, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Świdnica Adam Mazur, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy Violetta Kalin, Przedstawiciel Straży Miejskiej starszy inspektor Krzysztof Grzegorczyk, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkomisarz Marek Kornes, Specjalista Wydziału Prewencji młodszy aspirant Michał Rzepecki, dzielnicowy aspirant Karol Morawski, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy aspirant Magdalena Ząbek oraz funkcjonariusz operacyjny Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą świdnickiej komendy.
Debata poświęcona została bezpieczeństwu seniorów w domu, w miejscach publicznych i w sieci.
Mundurowi poruszyli tematykę oszustw dokonywanych na osobach starszych tym samym przekazano metody i sposoby działania przestępców. Funkcjonariusze wyjaśnili na czym polegają oszustwa „na wnuczka” „na policjanta”, „na członka rodziny”, czy „pracownika banku”.
Omówiono także częste ostatnio oszustwa przy inwestycjach giełdowych.
Zastępca Prezydenta Miasta Świdnicy Katarzyna Fitrzyk zwróciła także seniorom uwagę na oszustwa na popularnych serwisach sprzedażowych oraz apelowała by zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania przy zakupach w sieci i przy „super okazjach”.
Seniorzy podczas debaty bardzo aktywnie włączali się do rozmowy, wykazywali zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Nie brakowało również pytań, na które funkcjonariusze starali się szczegółowo i wyczerpująco odpowiadać. Wszystkie problemy oraz wnioski zostały zapisane i będą służyć policjantom w ustalaniu kierunków dalszej pracy.
Obecnym przypomniano także o funkcjonowaniu aplikacji pn. „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” – policjanci ponownie wytłumaczyli zebranym zasady działania tego narzędzia informatycznego oraz zachęcali mieszkańców do korzystania z możliwości zgłaszania policjantom wszelkich problemów za pomocą tej aplikacji.
asp. Magdalena Ząbek
Oficer Prasowy KPP Świdnica