Policyjne działania w okresie "Wszystkich Świętych"
W okresie „Wszystkich Świętych” wielu z nas uda się na cmentarze, aby oddać hołd naszym bliskim. To trudny czas zarówno dla uczestników ruchu drogowego, jak i dla policjantów, którzy zadbają o bezpieczeństwo kierujących oraz pieszych.
Do głównych zadań policjantów ruchu drogowego będzie należeć zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą ręcznie kierować ruchem. Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy ułatwi poruszanie się w zatłoczonych rejonach.
Mundurowi będą egzekwować od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. Ponadto zwrócą uwagę na ich stan trzeźwości i stan psychofizyczny. Funkcjonariusze będą również reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.
Apelujemy do pieszych, poruszających się szczególnie po zmierzchu o zadbanie o swoją widoczność. Stosowanie elementów odblaskowych jest obowiązkiem poza obszarem zabudowanym gdzie nie ma infrastruktury dla nich przeznaczonej, ale zachęcamy, żeby korzystać z nich także na terenach miejskich. Kamizelka, brelok czy opaska odblaskowa może znacznie podnieść widoczność i bezpieczeństwo.
Przed wyjazdem warto zapoznać się z informacjami o czasowych zmianach w organizacji ruchu, przewidywanych utrudnieniach, zalecanych objazdach i wyznaczonych parkingach.
Z uwagi na duże utrudnienia w ruchu drogowym w rejonach cmentarzy zalecamy korzystanie z transportu publicznego. Zwłaszcza że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością.
Przypominamy, że w dniach: 31 października w godz. 18:00 – 22:00, 1 listopada w godz. 8:00 – 22:00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.
Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Opuszczając dom czy mieszkanie, zadbajmy o ich odpowiednie zabezpieczenie. Pamiętajmy, aby dokładnie zamknąć wszystkie drzwi i okna, zwłaszcza piwniczne i dachowe, a także zamki w garażach, pomieszczeniach gospodarczych oraz furtkach. Warto także poinformować zaufanego sąsiada o naszej nieobecności, aby mógł zwrócić uwagę na ewentualne podejrzane osoby czy sytuacje w okolicy. Unikajmy również publikowania informacji o naszych wyjazdach w mediach społecznościowych – to cenne źródło wiedzy dla potencjalnych złodziei.
- Podczas podróży na cmentarz środkami komunikacji publicznej, szczególnie w godzinach szczytu, powinniśmy zachować wzmożoną czujność. Kieszonkowcy wykorzystują tłok i pośpiech pasażerów, dlatego bądźmy ostrożni, zwłaszcza podczas wsiadania i wysiadania. Torebki, plecaki i inne wartościowe przedmioty, zarówno w środkach komunikacji publicznej, jak i na cmentarzu trzymajmy blisko ciała. Dokumenty, portfele, telefony komórkowe przechowujmy najlepiej w trudno dostępnych miejscach, takich jak wewnętrzne kieszenie kurtek czy płaszczy. Dobrze jest odwiedzać cmentarz w towarzystwie rodziny lub znajomych, co zwiększy bezpieczeństwo nas samych, a także naszych rzeczy osobistych.
- Przygotowując groby bliskich, zabierzmy na cmentarz tylko przedmioty niezbędne do uprzątnięcia nagrobka. Oddalając się od grobów, nawet na krótką chwilę, nie zostawiamy w ich pobliżu wartościowych rzeczy. Zabierzmy tylko niezbędną gotówkę i ograniczmy ilość cennych przedmiotów, które mogą przyciągnąć uwagę złodziei. Jeśli decydujemy się na zakupy na przycmentarnych straganach, płatności dokonujmy dyskretnie, nie ujawniając całej zawartości portfela. Dobrze jest odwiedzać cmentarz w towarzystwie rodziny lub znajomych, co zwiększy bezpieczeństwo nas samych, a także naszych rzeczy osobistych.
- W te dni zadbajmy szczególnie o seniorów. Osoby starsze oraz te mniej sprawne powinny przebywać na cmentarzu w towarzystwie bliskich, co pozwoli zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, jak zasłabnięcie czy zagubienie się. Możemy wyposażyć seniora w kartkę z numerem kontaktowym do najbliższych, na wypadek nagłej potrzeby. Gdy zostawiamy w domu starszych członków rodziny, szczególnie w okresie świątecznym, warto ustalić z nimi hasło bezpieczeństwa, które pomoże zweryfikować tożsamość rozmówcy dzwoniącego z niespodziewaną prośbą np. o pomoc finansową.
- Wybierając się na groby zmarłych, warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszych dzieci. Ustalmy z pociechami, że nie powinny one oddalać się od rodziców ani opiekunów. Warto ustalić także miejsce spotkania na wypadek zgubienia się i przypomnieć, że w takiej sytuacji mogą poprosić o pomoc umundurowanych funkcjonariuszy Policji, straży miejskiej czy harcerzy.
- Osoby starsze i niepełnosprawne powinny przebywać na cmentarzu w towarzystwie bliskich, co pozwoli zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, jak zasłabnięcie czy zagubienie się. Możemy wyposażyć seniora w kartkę z numerem kontaktowym do najbliższych, na wypadek nagłej potrzeby.
Dni Wszystkich Świętych i Zaduszki przypadają na czas, kiedy zmrok zapada szybko. Jeśli odwiedzamy cmentarze w późniejszych godzinach, zadbajmy o to, by być widocznymi dla innych uczestników ruchu, zwłaszcza w rejonach mniej oświetlonych. Niezależnie od tego, czy poruszamy się pieszo, rowerem, czy korzystamy z komunikacji miejskiej, noszenie odblasków może uratować życie.
Czas refleksji i zadumy, jakimi są Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki, nie zwalnia nas z zachowywania ostrożności. Dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, zarówno w domu, jak i podczas odwiedzania grobów naszych bliskich, możemy oddać się wspomnieniom, jednocześnie chroniąc siebie i swoje mienie. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, by wszyscy mogli godnie uczcić pamięć zmarłych w bezpieczny sposób.
(BKS, BRD, BP KGP)
Film 1-437662.mp4
Pobierz plik 1-437662.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.34 MB)