Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, bo dzięki niej wymiana informacji jest dużo prostsza

Data publikacji 30.05.2024

Nie musisz poświęcać czasu na dojazd lub osobiście przychodzić do lokalnego komisariatu, aby w prosty sposób zgłosić problem, który związany jest np. z bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania. To jest możliwe dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą obsługujemy wykorzystując nowoczesną platformę wymiany informacji między społeczeństwem i Policją. Wystarczy dowolne urządzenie wyposażone w przeglądarkę www oraz dostęp do Internetu, a później już tylko kilka kliknięć i do funkcjonariuszy trafi Twoje zgłoszenie. Interwencje pilne lub te związane z zagrożeniem życia i zdrowia trzeba przekazać telefoniczne lub osobiście, ale problemy z niewłaściwym parkowaniem, niszczeniem zieleni lub innego mienia, przekraczaniem prędkości, złą infrastrukturą – zgłosisz szybko za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Korzystaj więc, bo warto…

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa kontakt z Policją został maksymalnie uproszczony. Wystarczy dowolne urządzenie wyposażone w przeglądarkę i dostęp do Internetu. Może to być smartfon, tablet, komputer. Nie trzeba zakładać konta ani nigdzie się logować. Zgłoszenie można wysłać anonimowo i bardzo szybko.

Jak nanieść zgłoszenie?

Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po jej załadowaniu naszym oczom ukaże się mapa Polski. Musimy tylko kliknąć w plus widoczny w prawym dolnym rogu ekranu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Należą do nich między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie. Łącznie kategorii zgłoszeń jest aż 26. Można dodać samo zgłoszenie, ale policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem. Taki opis może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Kolejną z opcji jest również możliwość załączenia pliku w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Co później dzieje się z moim zgłoszeniem?

Policjanci z właściwej terytorialnie jednostki terenowej, weryfikują przesłane zgłoszenie i podejmują stosowne do sytuacji działania. Mundurowi z pionu prewencji albo dzielnicowi najpierw weryfikują zgłoszenie i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wtedy kolor naszego zgłoszenia na mapie zmienia się na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczynają czynności, które zmierzają do wyeliminowania danego zagrożenia lub załatwienia danej sprawy. Podjęte działania zależą od konkretnej sytuacji, bo jeżeli np. mamy do czynienia z przekraczaniem prędkości, to na miejscu pojawią się policjanci z drogówki z miernikami prędkości. Będą oni dyscyplinować kierujących, którzy w tym miejscu nie stosują się do obowiązujących przepisów. Sam widok patrolu działa na większość kierujących prewencyjnie i auta wyraźnie zwalniają. Funkcjonariusze mogą też wdrożyć działania polegające na zawnioskowaniu o zmianę oznakowania lub o instalację progów zwalniających. Wszystkie decyzje poparte są doświadczeniem mundurowych i podejmowane po dokładnym zweryfikowaniu zgłoszonego problemu.

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃŚTWA

Powrót na górę strony