UWAGA! Oszuści nadal aktywni. Jeżeli masz w rodzinie osobę starszą porozmawiaj z nią o tym jak działają oszuści
Policjanci stale ostrzegają o metodach działań oszustów oraz wyczulają na co zwracać uwagę, aby zapobiec utracie swoich oszczędności. W gruncie rzeczy scenariusze działań przestępców są do siebie podobne, lecz różnią się szczegółami, dostosowywanymi do danej sytuacji, cech charakteru lub wieku potencjalnych ofiar. Oszuści żerując na ufności osób starszych mówią, że prowadzone są tajne działania w celu zatrzymania groźnych przestępców, a tym samym, żeby ochronić swoje oszczędności należy je przekazać czasowo pod „opiekę” funkcjonariuszy. Przypominamy, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa. PAMIĘTAJMY o tym, że FUNKCJONARIUSZE POLICJI NIGDY NIE DZWONIĄ z ŻĄDANIEM PRZEKAZANIA IM PIENIĘDZY. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.
Świdniccy policjanci apelują o ostrożność.
Pamiętajmy!
• informujmy osoby starsze, aby nie wypłacały gotówki, jeżeli mają jakiekolwiek podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,
• tylko świadomość, w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić osoby starsze przed utratą swoich oszczędności,
• nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy,
• oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki.
Zwróćmy, jako rodzina, uwagę naszych dziadków i babć na tą najważniejszą kwestię, z której wynika, że ilekroć ktoś w słuchawce mówi o tym, że OSZCZĘDNOŚCI TRZEBA PRZEKAZAĆ na bezpieczne konto, bądź osobie która się po nie pojawi, albo pozostawić w wyznaczonym miejscu, to powinna się im zapalić przysłowiowa "czerwona lampka". Policja bowiem, ani inne służby, nigdy nie nakażą wykonania takiej czynności komukolwiek, w imię jakiejkolwiek akcji.
Zwróćmy uwagę seniorów na to, że wielokrotnie przestępcy, aby wprowadzić w nich błędne przekonanie o tym, że dzwonią z policji, każą BEZ ROZŁĄCZANIA SIĘ, WYBRAĆ NR ALARMOWY 112 LUB 997. Wtedy słuchawka przekazywana jest innemu przestępcy, który udaje, że jest dyżurnym policji. Senior musi wiedzieć, że nikt nie może nakazać mu działania pod presją, działania pochopnego i bez możliwości skontaktowania się z najbliższymi. W momencie podejrzanego telefonu, powinien zadziałać sprawny mechanizm obronny - o jego kondycję musi natomiast zadbać najbliższa rodzina i otoczenie.
asp. Magdalena Ząbek
Oficer Prasowy KPP Świdnica