Bieżące informacje

Czad - cichy zabójca! Zadbajmy o własne bezpieczeństwo w okresie grzewczym

Data publikacji 01.02.2024

Zainstalowanie czujki tlenku węgla, wietrzenie pomieszczeń, niezakrywanie kratek wentylacyjnych czy kontrola drożności przewodów – to wszystko wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Świdniccy policjanci przypominają, że czad to cichy zabójca – jest bezwonny, bezbarwny i silnie trujący. Zadbaj o bezpieczny dom!

Tlenek węgla jest bardzo niebezpiecznym gazem, który jest silnie trujący. Co ważniejsze, jest bezwonny i bezbarwny, więc będąc w jego otoczeniu nie wyczujemy go. Zanim zorientujemy się, że coś jest nie tak, może być już za późno. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe.

Bezpieczeństwo w naszych domach w tej kwestii zależy od nas samych. Zainstalowanie czujki tlenku węgla jest podstawą, która może uchronić nas przed bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. To małe urządzenie na pewno podniesie bezpieczeństwo w naszym domu i pozwoli na spokojne w nim przebywanie. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym najbardziej jesteśmy narażeni na działanie tego gazu.

Lekkie zatrucie charakteryzuje się lekkim bólem, mdłościami, wymiotami czy ogólnym zmęczeniem i osłabieniem, następnie pojawiają się zaburzenia świadomości i trudności z oddychaniem.

Pamiętajmy więc o tym, aby wietrzyć pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia mogące wytwarzać tlenek węgla. Niedopuszczalne jest zakrywanie czy zaklejanie kratek wentylacyjnych. Brak prawidłowej wentylacji powoduje zwiększanie się stężenia czadu w powietrzu. Dodatkowo powinniśmy regularnie kontrolować drożność przewodów wentylacyjnych i kominowych.

źródło KWP Wrocław

Powrót na górę strony