66-latka uległa wizji szybkiego wzbogacenia się i straciła pieniądze – świdniccy policjanci ostrzegają
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ostrzegają przed oszustwami, które czyhają na nieświadomych użytkowników internetu. Na stronach internetowych czy na portalach społecznościowych można znaleźć fałszywe ogłoszenia o możliwości szybkiego zysku poprzez inwestycję w kryptowaluty czy np. akcje koncernu naftowego. Oszuści obiecują szybki i duży zysk zainwestowanych pieniędzy. 66-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego uległa wizji szybkiego wzbogacenia się i stracił wpłaconą kwotę.
Po raz kolejny policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zostali powiadomieni o oszustwie. Mieszkanka naszego powiatu na jednym z stron internetowych znalazła reklamę dotyczącą możliwości inwestycji w akcje koncernu naftowego. Skuszona obietnicą szybkiego zysku pozostawiła swoje dane na stornie. Po kontakcie telefonicznym z rzekomym konsultantem z platformy koncernu naftowego, który sugerował znaczne zyski z inwestycji 66-letnia mieszkaniec powiatu świdnickiego zdecydowała się wpłacić tzw. „wpisowe” w wysokości 1000 zł.
Kobieta otrzymała swój indywidualny numer klienta i indywidualnego opiekuna, który zadzwonił zaraz po wykonaniu przelewu. Mężczyzna ten przedstawił się i opowiedział o instytucji która pomaga pomnażać pieniądze. 66-latka sprawdziła w sieci, że firma taka naprawdę istnieje, a osoba która się jej przedstawiła naprawdę tam pracuje. Więc utwierdziło ją to w przekonaniu, że nie jest to żadne oszustwo. W rozmowie z swoim opiekunem inwestycyjnym usłyszała, że kwota przelewu nie jest właściwa i brakuje 100 złotych. Wiec postanowiła dopłacić, ale w tym momencie odkryła, że jej bank zablokował konto w związku z podejrzeniem oszustwa. Kiedy „opiekun” dowiedział się o blokadzie nakazał odblokować konto w banku i koniecznie zalogować się na swoje konto.
66-latka miała problemy z odblokowaniem starego konta dlatego założyła nowe chcąc dalej inwestować. Jednak rozmówca przekazał informacje, że absolutnie nie może to być konto nowe, bo on musi mieć dostęp do jej konta by sprawdzić ostatni przelew, a także potwierdzić, że 66-latka „nie pierze brudnych pieniędzy”
Oszust nakazał zainstalować na komputerze kobiety specjalną aplikację, a następnie zalogować się na konto bankowe. Na szczęście w instalacji aplikacji pomógł członek rodziny. Ale szybko zorientował się do czego ona służby i wyłączył komputer. To zerwało połączenie z oszustem. Wówczas skończyła się bajka z pomocnym i miłym „opiekunem inwestycyjnym”. Mężczyzna stał się nieprzyjemny, arogancki i zaczął krzyczeć. Członek rodziny 66-latki rozłączył rozmowę i wytłumaczył kobiecie że padła ofiarą oszustów.
Oszuści próbowali jeszcze podjąć rozmowy z 66-latką,kolejnego dnia, ale ta nie dała się już więcej oszukać.
Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach . Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni.
asp. Magdalena Ząbek
Oficer Prasowy KPP Świdnica