Czy wiesz jak i kiedy używać świateł przeciwmgłowych, które są niezbędne zwłaszcza jesienią
Światła przeciwmgłowe przednie pozwalają zobaczyć więcej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza, natomiast światła tylne w warunkach ograniczonej widoczności wskazują gdzie znajduje się nasz pojazd. Pamiętajmy, że nieprawidłowe korzystanie może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Panujące w ostatnich dniach na naszych drogach zmienne warunki atmosferyczne czyli śliska i mokra nawierzchnia, nagłe opady deszczu powodują pogorszenie się warunków drogowych. Dlatego już teraz świdniccy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i dostosowaniu stylu jazdy do tych aktualnie panujących warunków.
Przede wszystkim dostosujmy prędkość do aktualnych warunków na drodze, utrzymujmy odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu. Zanim wyjedziemy z drogi podporządkowanej, upewnijmy się, że możemy bezpiecznie wykonać taki manewr.
Przypomnijmy sobie także przepisy związane z używaniem świateł przeciwmgłowych, bo w okresie jesiennym będziemy ich z pewnością często używać.
Najważniejszą funkcją świateł przeciwmgłowych jest oświetlenie drogi kierowcy – w przypadku świateł przednich - oraz wskazanie pozycji pojazdu – w przypadku światła tylnego. Świateł tych powinniśmy używać, nie tylko podczas mgły, ale także w czasie zmniejszonej widoczności spowodowanej intensywnymi opadami atmosferycznymi- deszczu czy śniegu.
Bo przecież używanie ich poprawia kierującemu widoczność, a poprzez to ułatwia prowadzenie naszego pojazdu w trudnych warunkach co z pewnością zwiększa nasze wspólne bezpieczeństwo.
Przypominamy!
Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.