„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie-możesz mieć na nie wpływ. Bezpieczeństwo mieszkańców ul. Polna Droga w Świdnicy oraz ulic przyległych ” – to tytuł debaty społecznej, która odbyła się 24 października w Świdnicy
We wtorek 24 października w sali nard Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Świdnicy. Debata została poświęcona głównie tematyce bezpieczeństwa w mieszkańców ul. Polna Droga w Świdnicy oraz ulic przyległych.
W debacie uczestniczyli Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy insp. Andrzej Dobies, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Szymon Szczepaniak, mł. asp. Michał Rzepecki - funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji mł. asp. Magdalena Ząbek. Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal Słaniewska oraz przedstawiciele Urzędu Miasta w Świdnicy, Naczelnik Delegatury Południowo-Zachodniej GITD Jacek Dziedzic wraz z Zastępcą, Komendant Straży Miejskiej w Świdnicy Marek Fiłonowicz oraz jego zastępca Edward Świątkowski.
Debata poświęcona została bezpieczeństwu mieszkańców ulicy Polna Droga oraz ulic przyległych.
Mieszkańcy tej części miasta skarżyli się w ostatnim czasie na zakłócanie ciszy nocnej, śmiecenie, a także przekraczanie prędkości na wyremontowanej drodze nad zalewem Witoszówka.
Komendant świdnickiej policji mówił: Do problemu podeszliśmy poważnie, bo rzeczywiście jest on poważny. Sami go zaobserwowaliśmy nie tylko na Polnej Drodze, ale również na „modliszówce”. Państwa pisma oraz interwencje jeszcze bardziej nas upewniły w tym, że problem istnieje. Chcielibyśmy usłyszeć Państwa głos oraz dowiedzieć się, czego jeszcze od nas oczekujecie.
I tak, najważniejszym punktem debaty były pytania i wnioski zgłaszane przez przybyłych mieszkańców. W jej trakcie pojawiły się pytania związane z bezpieczeństwem oraz problemami związanymi z ruchem drogowym na drodze nad zalewem Witoszówka. Padały konkretne propozycje rozwiązań jakie mogłyby być wprowadzone przez Policję oraz deklaracje wsparcia ze strony mieszkańców dla działań policyjnych. Wszystkie problemy oraz wnioski zostały zapisane i będą służyć policjantom w ustalaniu kierunków dalszej pracy.
Funkcjonariusze przypomnieli także o możliwości zgłoszenia takich sytuacji za pośrednictwem specjalnej skrzynki poczty elektronicznej stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl, na którą można przesyłać filmy lub zdjęcia dotyczące naruszenia przepisów ruchu drogowego. Na potrzeby dalszego postępowania nie może to być jednak zgłoszenie anonimowe. Wraz z materiałem należy podać dane zgłaszającego, czas i miejsce zdarzenia, a także dane dotyczące pojazdu będącego przedmiotem zgłoszenia. – Musicie państwo odważyć się, przełamać i złożyć zawiadomienie, dzięki którym my możemy ścigać sprawców
Przypomniano także o funkcjonowaniu aplikacji pn. „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” – policjanci ponownie wytłumaczyli zebranym zasady działania tego narzędzia informatycznego oraz zachęcali mieszkańców do korzystania z możliwości zgłaszania policjantom wszelkich problemów za pomocą tej aplikacji.
mł. asp. Magdalena Ząbek
KPP Świdnica