Wiemy, że nie masz czasu, ale poświęć 2 minuty na przeczytanie tego artykułu. Może ty nie stracisz swoich pieniędzy, a my nie będziemy prowadzić kolejnej sprawy dotyczącej oszustwa. UWAGA!Kolejna osoba została oszukana metodą na pracownika banku.
Ponad 58 tysięcy złotych stracił 38-latek, który padł ofiarą oszustwa na „pracownika banku”. Oszuści, wykorzystując umiejętności manipulacyjne, przeprowadzili w taki sposób rozmowę, że w konsekwencji namówili mężczyznę, by ten przelał swoje pieniądze na „techniczne” konto w celu ich zabezpieczenia. Świdniccy policjanci apelują o ostrożność i weryfikowanie podejrzanych informacji w swoich bankach.
Niestety wczoraj znów do świdnickiej komendy zgłosiła się kolejna osoba oszukana metodą na pracownika banku.
DLATEGO APELUJEMY O PRZECZYTANIE TEGO ARTYKUŁU! NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!
Do 38-latka zadzwonił mężczyzna, podając się za pracownika banku, w którym ten ma konto i poinformował go, że zostało ono zhakowane i wykonane zostały nieautoryzowane przelewy. Rozmówca dopytywał 38-latka czy to aby nie on dokonał tych przelewów, jednak ten zaprzeczył. Wobec czego rzekomy pracownik banku poinformował, że konieczne jest zabezpieczenie pieniędzy poprzez „podmienienie” konta i przelanie całości gotówki na konto „techniczne”- a w tedy środki pieniężne na pewno będą bezpieczne.
38-latek nie by przekonany początkowo co do słów mężczyzny i sam chciał to sprawdzić w banku, ale oszust tak poprowadził rozmowę, że w rezultacie 38-latek uwierzył jego słowom. W trakcie rozmowy mężczyzna otrzymał sms z wiadomością , że konto zostało zablokowane, co utwierdziło go w przekonaniu, ze historia którą usłyszał w słuchawce jest prawdziwa. Następnie otrzymał kolejne sms z informacją, że musi postępować zgodnie z instrukcją operatora i że jest tworzone dla niego specjalne konto techniczne.
38-latek stosował się do słów rzekomego pracownika banku i zwiększył limit wypłat na koncie, a następnie zaczął robić przelewy na wskazane konta, które autoryzował kodami przychodzącymi na jego telefon. W sumie poszkodowany wykonał 3 takie przelewy .
Po wykonaniu których rozmówca powiedział, że konieczna jest również zmiana loginu i hasła, by mieć pełny dostęp do nowej bankowości. Mężczyzna podał wszystkie dane Pesel, login,dane z dowodu osobistego i nr karty. Po przekazu tych danych rozmówca się rozłączył, wówczas 38-latek zorientował się, że został oszukany. Łącznie stracił ponad 58 tysięcy złotych. ,
Świdnicka policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Prawdziwi pracownicy banków nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta, przelania pieniędzy na konta techniczne, ani tym bardziej kodów autoryzacyjnych, kodów BLIK. Jeśli dzwoni do nas osoba, podająca się za pracownika banku i namawia do przekierowania środków na inne konto, wygenerowania i przekazania kodów płatności elektronicznych czy zainstalowanie oprogramowania na telefonie lub komputerze – z cała pewnością ROZMAWIAMY Z OSZUSTEM.
mł. asp. Magdalena Ząbek
Oficer Prasowy KPP Świdnica